לא תגנוֹבוּ

לא מזמן כתבתי את הפוסט הזה, על שקרים, בו יצאתי מכל וכל נגדם. היו לי הרבה מתנגדים שחזקו את דבריהם בכל מיני דוגמאות משיעורים בתורת המוסר, הפילוסופיה, וההתדיינות. גם השואה גויסה לצד המצדדים ברב גוניות של השקר.
זמן קצר לאחר מכן, בכתבה על ילדים ויכולותיהם, קראתי שילדים שיודעים לשקר הם בעלי יכולות טובות יותר: להתמודד עם המציאות, להסתגל ועוד.

"שקר הוא בעצם יכולת מתקדמת בהרבה מלהגיד את האמת", אומר פו ברונסון, אחד משני כותבי הספר "שוק הטיפוח" ומומחה בעל שם להתפתחות ילדים. "ילד שמכיר היטב את האמת באופן אינטלקטואלי, ומתוך הבנה מצליח ליצור 'מציאות חלופית' ועוד מוכר אותה למישהו אחר – זה אומר עליו המון. מדובר במהלך סבוך ומתוחכם, שדורש יכולות קוגניטיביות מתקדמות וכישורים חברתיים שפשוט לא צריך כשאתה אומר את האמת".

עם זאת, מסבירה טלוואר, נטייה לשקר נהפכת לבעיה כשהיא ממשיכה מעבר לגיל שש. "כשילד משקר עד גיל שש יש סיכוי טוב שזה יחלוף. אבל אם זה נשאר עד גיל שבע ומעלה, זה נהפך לאסטרטגיה בהתמודדות עם קשיים חברתיים ועלול להישאר גם בהמשך".

ואז חשבתי שאולי הנוקשות האישיותית והחברתית שלי היא המונעת ממני לשקר, ולאו דווקא אמות מידה מוסריות על אנושיות.
אני לא פוסלת את ההסבר הזה על הסף.

בימים האחרונים קראתי איזושהי כתבה, בה הוזכר מקום מסוים בתל אביב, ופתאום צף לי זיכרון נושן במיוחד מהמקום הזה, לא יודעת למה: מישהי שאני מכירה עבדה שם פעם, וידעתי שהיא גונבת ממעסיקיה. הייתה לה איזושהי אופציה לגרוף לכיסיה כסף מזומן בלי לנהל רישומים. נחרדתי אז מהמעשה, כמו שאני נחרדת היום, אבל לא עשיתי עם זה כלום.
אני זוכרת רק שלא הבנתי איך היא יכולה לעשות את זה, ואיך ייתכן שהיא לא מפחדת שיתפסו אותה, ובכלל, איך עלה בדעתה לקחת כסף של מישהו אחר?

לא עשיתי דבר כזה מעולם (כן, כולל לא מסטיק בזוקה מהמכולת, כשעלה חמש אגורות), אבל אני כבר רואה את ההמשך: שלל דוגמאות שיוכיחו לי שלגנוב לפעמים זה דווקא טוב, ומועיל לציבור אפילו. למשל רובין הוד, לא גנב כדי לתת לעניים?
זהו, שאני לא יכולה, גם לא כדי לתת לעניים.
אז מה, אני צדיקה גמורה?
לדעתי כן, אבל בטוח שלפחות חמישים אחוז ממי שמכירים אותי חושבים להפך.
שנה טובה.
דקה אחרונה של אור בתש"ע

19 מחשבות על “לא תגנוֹבוּ

 1. אני רואה עכשיו את הסרט על 'מות האדמו"ר' אני יכול לנתח אותו בכל מיני בלה בלה אבל במילה אחת הוא פשוט משעמם.

 2. אני מנסה לחשוב מה גנבתי ואיפה. אולי גנבתי ממך כותרת או שתיים, אבל בעצם לא, כי נתת לי אותן במתנה. אני שרויה במצברוח פילוסופי עכשיו ולכן נזכרת בשיר הנפלא הזה של ביאליק:

  לֹא זָכִיתִי בָאוֹר מִן-הַהֶפְקֵר,
  אַף לֹא-בָא לִי בִירֻשָּׁה מֵאָבִי,
  כִּי מִסַּלְעִי וְצוּרִי נִקַּרְתִּיו
  וַחֲצַבְתִּיו מִלְּבָבִי.

  וחושבת – מה בעצם יוצא לאנשים שגונבים? אם זה חומר, אם זה רוח, אם זו גניבת דעת, או הולכת שולל. אתה כאילו חי בעולם מקביל, בללה לנד. מה עשית בזה?

 3. את פשוט לא מבינה כלום. בסדר גודל שאת מדברת עליו אין גניבה מעסק! זו תופעה מוכרת (בד"כ בבתי קפה ובברים) שידועה גם לבעל העסק שלוקח אותה בחשבון כחלק מעלות העסק וכרגיל מעמיס אותה מראש על הקליינטים וככה כולם יוצאים מאושרים בחגיגה על חשבון מסב הכנסה. שתהיה לך שנה טובה.

 4. היכולת לשקר, כמו גם היכולת לגנוב, היא דווקא סממן של אינטליגנציה. ילדים עד גיל מסויים לא מסוגלים לשקר פשוט כי הם לא התפתחו עד לרמה שהם מסוגלים להבין שאנשים אחרים לא יודעים את מה שהם יודעים (ומכאן שאפשר לספר להם משהו לא נכון והם יקבלו את זה כאמת). גם אצל פרימטים אחרים זו דרך טובה להבדיל בין רמות של אינטליגנציה.

  השקר הוא הצד השני של האמפתיה (היכולת להזדהות עם האחר, ובמקביל – לזהות אותו כאחר ונפרד ממך). הם באים בחבילה אחת.

  • אז מה אתה אומר בעצם, שפושעים במרכאות או בלי הם יותר אינטליגנטים? או שאתה מדבר רק על ילדים?

   או שאתה מבטל בכך כללי מוסר כאלו ואחרים? או שאין מוסר?
   או שלא צריך להכניס את הירשזון לכלא? או שבגלל שהוא לא מספיק אינטליגנטי (שהרי הוא נתפס), על כך הוא נענש?

   • כמובן שאני לא טוען שפושעים הם יותר אינטליגנטים – לכולנו יש את היכולת לשקר. מה שאני אומר הוא שהשקר הוא חלק מהאנושיות שלנו, בדיוק כמו שתבונה, תקשורת ואמפתיה הם חלק מהאנושיות שלנו.

 5. תגובות הזויות. ז'אן פיאז'ה דיבר על החוש המוסרי שמתחיל להתפתח בגיל שש בערך. זו התפתחות טבעית של האדם, שמעידה על השתכללותו ולא על כך שהוא הופך לדביל יותר. מי שהחוש הזה לא פועל אצלו או לא פועל היטב, משהו נדפק בתהליך התפתחותו, בכושר ההפשטה שלו, ביכולת שלו לצאת מעצמו ומהתועלתיות שלו (שהיא נורא בסיסית ופשוטה ופרימיטיבית, כי לכל ילד/אידיוט ברור מה יועיל לו אם הוא יגנוב = הוא יזכה בכסף/בחפץ ויהיה לו יותר ממשהו) ולדמיין את הזולת ואת מה שיחסר לו ואת הנזק שיגרם לו וכתוצאה מכך את הסבל שייגרם לוץ ועוד יותר מכך – את הנזק למבנה החברתי הכללי אם כולם ינהגו כך, את הפגיעה באמנה החברתית אם כולם יתחילו לגנוב/לשקר, את ערעור התשתית החברתית. זה מצריך מידה רבה מאוד של הפשטה ותחכום. ולכן לא החכמים הם הגונבים אלא הטיפשים והמעוכבים והפרימיטיביים.

  • תיקון קטן למיא עשת: הפסיכולוג (האמריקאי) שעסק בהתפתחות המוסר אצל ילדים הוא קולברג, בעקבות התיאוריה ההתפתחותית של פיאז'ה. פיאז'ה ניסח שלבים בהתפתחות הילד (המוטורית, החושית והקוגניטיבית), וקולברג יישם זאת לתחום התפתחות המוסר אצל ילדים. ועוד: בעוד שפיאז'ה כמעט לא ערך ניסויים אמפיריים לאישוש התיאוריה שלו, קולברג ערך ניסויים וראיין ילדים.

 6. את צדיקה גמורה וטהורה. אני מאמין בזה. וזה לא נכתב כמובן בשום ציניות. יש לי אינטואיציה טובה. ואני פשוט מאמין למילים שאת כותבת כאן על עצמך בנושא זה כמו בנושאים אחרים. הנוקשות האישיותית והחברתית שלך היא גם אמות מידה מוסריות על אנושיות, גם חינוך טוב, גם תכונות טובות. אין במה להתבייש. יש עדיין אנשים שלא מרמים ולא גונבים ולא משקרים. זה לא כייף לעשות את כל אלו, לטעמי. מה שכתב כאן "הנכון" הוא דוחה בעיניי, גם אם יש צדק עובדתי חלקי במה שהוא כותב, ואינני מבין בזה, הרי שגם התופעה דוחה וגם נתינת ההרגשה הזו כאילו זה משהו גורף ומקובל ואפילו מתבקש, לגנוב מבית העסק שבו אתה עובד, דוחה ומבחיל עוד יותר. כאן מתחילים השקר, הצביעות, הרמייה והגניבה להיות נפוצים, אולי, כשיש מסביבם "הילה" של משהו חדש ומקובל, ברור ונדרש ומובן. לא, זה לא מובן. אם זה העולם החדש אז בוז לו. אמשיך להאמין כמוך שגניבה, רמייה ושקר הם דברים לא חיוביים בעליל. תמשיכי כך דבורית.

 7. האם לדעתך יש מתאם בין עישון סיגריות לשקרים ונטיה למעשים פליליים? ובלי קשר לפסקה הקודמת אני חושב שצריך להיות קודם כל אנשים טובים

 8. ומה עם לרמות את מס הכנסה? לא להחתים שעון ולדווח על שעות מאוחרות יותר?
  להוריד קבצים/ תוכנות/ סרטים לא חוקיים מהאינטרנט?

  אני שואלת באמת, לא בקנטרנות… אני חיה עם איש (דוס…) שאלו אמות המידה שלו. הנ"ל = גזל ולכן זה לא בסדר. מה עם לגנוב אור אדום ברמזור?=> לסכן חיי זולתך

  • את צודקת בכל, ואני מכוסה, לגמרי.
   להפך, מס הכנסה חי על חשבוני. שעות נוספות? בעיתונות? פחחחח
   בקיצור, אין דבר כזה שעות נוספות בחיי, לא היה, וכנראה גם לא יהיה, שהרי אני עצמאית
   ומעניקה לעצמי שעות נוספות.
   ולא מורידה שום דבר לא חוקי מהרשת
   אור אדום ברמזור? השתגעת? את יודעת איך אני מפחדת בכביש?

 9. ואללה. טוב לדעת שאני לא הקוקואית היחידה בעולם… 🙂
  בד"כ שאני מדברת על זה מסתכלים עלי כעל משוגעת ו/או פריארית (שזו מילת הגנאי האולטימטיבית אצל ישראלים, כידוע).

 10. דבורית , אני חושבת שלהיות בנאדם ישר – זה נפלא .
  לא צריך להצטדק ולחפש תירוצים לטוהר מידות .
  תמשיכי להיות בדיוק ככה !
  אני אוהבת אותך כמו שאת 🙂 .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s