אולי זה לופוס?/ ד"ר האוס, הסוף

אחרי פרידה של שתי עונות חזרתי לד"ר האוס, הסדרה הנצפית בעולם, וסופסוף חתמתי את שתי העונות האחרונות, 7 ו-8.
בינתיים הודיע יו לורי על כוונתו לפרוש ממשחק. אפשר להבין אותו. הבנאדם גם זמר (וזה האתר)  וגם סופר, וגם היה אחד משני שחקני הטלוויזיה המרוויחים בעולם.

הסדרה, הבנתי בתום מרתון הסיום, היא קורס הכנה למוות. האדם הוא היצור החי היחיד המודע למותו, לפחות לכאורה, שהרי אנחנו מצויים בהדחקה מתמדת. ד"ר האוס נוגע במוות בכל פרק. ולא רק כי הוא רופא. הוא גם פילוסוף שימושי. יש לו אלפי תזכורות עבורנו. הוא הופך את המוות מכל כיוון, מראה את אלפי הצורות בהן הוא יכול להגיע, ומזכיר למעשה: קרפה דיים. חיה את היום. החיים, הוא אומר לווילסון לקראת הסוף, הם הדבר היחיד הקיים. אחריהם אין כלום. יש כלום אחד ארוך ואינסופי. ווילסון מסרב: אני לא מוכן להשלים עם זה שהחיים זה אוסף של חומרים כימיים.
קשה מאוד לסכם את היצירה הזו, ולכן אספתי פירורים, מעין מילון חלקי במיוחד. אם יש משהו דרמטי שחסר, אוסיף על פי רעיונותיכם.

אהבה – אחת לפחות. האוס וקאדי, שני קיפודים, מצליחים להתפקד ולהתקפד ביחד, לדקור ולשרוט אחד את השני, אבל גם להשתוקק ולאהוב.

אוריאו – עוגיות, החביבות על ווילסון (ע"ע). בזכות המילוי שלהן שרד מסע של 51 ק"מ.

אמבט – בתחילת הרומן של האוס וקאדי הוא ממלא לשניהם אמבטיית תרופות ונוזלים מחטאים תוך הצהרה שמדובר בצמחי תבלין מהמזרח. פארודיה צורבת על חובבי אמבטיות רומנטיות של קצף ופרחים.

ברגן, קנדיסמרפי בראון חזרה אחרי 24 שנים! לקח לי קצת זמן לזהות את היפהפיה. פניה התעגלו מאוד וכל הסיתות שלהם נעלם מחמת הבעקאלך. ברגן היא אמה השיקסע של קאדי, שהתגיירה כשנישאה לאביה. הקלאש בינה לבין האוס לא מאחר לבוא.

בובת מין – אחד הפרקים היותר ביזאריים (סוף העונה השמינית) – לביה"ח מגיע ברנש המנהל מערכת יחסים עם בובת מין שעלתה לו 7,000 דולר. היה מטמטם.

גרגורי – אוהו. גרגורי האוס, גריגור סמסה, גרגורי פק.

דם – טוב, זה לא באמת. אלו צבעי מאכל וסירופ תירס.

הנטינגטוןמחלתה המוכחשת של 13. ע"ע.

ויקודין – התרופה לשיכוך כאבים שהאוס היה מכור אליה, נגמל לזמן מה וחזר לבלוע בעקבות הפרידה מקאדי.  להיט בכלא (ע"ע). אין ויקודין בישראל. וגם לא דמוי ויקודין.

ווילסון – החבר הטוב, הבוס (רוברט שון לאונרד). גם הוא, כמו האוס, בלתי כשיר לניהול מערכת יחסים. האוס מנצל את כמיהתו לילד לתעלול מסוכן. וחוזר על כך בערוב ימיו, כדי לשכנע אותו להמשיך לחיות.

זונות – תחביב יקר של האוס, שהוא כלל לא מתבייש בו. אחרי הפרידה מקאדי הוא מזמן לו כמה וכמה וכמה. פעם אחת זה ממש הועיל לו כשנעזר בנערת קריאה אינטרנטית, הולנדית, לתרגום מסמכים עתיקים שנמצאו באונייה, כדי להגיע לאבחון.

זיפים – הזיפים של האוס הם הכי פוטוגניים וסקסיים בטלוויזיה. ובחיים.

חתונה – כדי להוציא את קאדי מדעתה, וגם כדי לחסוך בהוצאות משק בית מתחתן האוס עם מישהי כדי שהיא תוכל לקבל גרין קארד. למה? כי הוא צריך שירותי מין, כביסה, בישול, ניקיון ועיסוי. נישואים, נו.

חמישה חודשים – הזמן שנותר לווילסון לחיות בלי כימו.

טיול – טיול האופנועים הגדול שמתכנן האוס לו ולווילסון לפני המוות.

יהודים – מרובים בסדרה באופן חשוד. קאדי יהודייה (מסבירה מה זה "מה נשתנה"), וכך גם ליסה אדלשטיין, שיש לה מלא קרובים פה. וגם ד"ר טאוב המאותגר חתיכית. למעשה לפני כמעט שנה כל הצוות, למעט לורי (חוצפה!) ביקר כאן.

ירך ימין – הירח הפגועה של האוס. הוא אפילו מנתח את עצמו באמבטיה.

כאב – החיים הם כאב. כה אמר ד"ר האוס, שקם עם כאב, הולך לישון עם כאב, ומבין את משמעות החיים.

כלא – האוס נשלח לכלא אחרי שנכנס עם המכונית שלו לתוך הבית של קאדי. מה זה זה? מחווה לאוז? אוף, אלו היו פרקים מעצבנים. לאחר מכן, לקראת הסוף, חוזר לשם שוב, על שום שהציף את השירותים, גרם להרס ה-MRI ופגע באנשים.

כליה – מוסר כליות צריך היה להיום שם הפרק בעברית, כשקאדי שלנו חולה פתע. אומנם נחלצנו מהמחלה, אבל כך תמה גם הזוגיות השייקית.

לופוס – אין כמעט פרק שבו החולה שעל המדוכה לא נחשד בלופוס. כנראה כל כך הרבה סימפטומים יכולים להיות לופוס, וחיש קל מתברר שאף לא אחד. אולי זה לופוס? שאלה קלאסית.

לימודי רפואה – לא, אל תלמדו מהאוס. גם אם אתם רופאים חובבים כמוני. אם בנאדם מפרכס מול עיניכם אל תתנפלו עליו, תרתקוהו לרצפה ותדחפו חפץ לפיו.

מאסטרס, מרתה – הסטודנטית המתלמדת המעצבנת שהחלה ללמוד בקולג' בגיל 13, והייתי משדכת אותה לשלדון קופר אלמלא כבר הייתה לו חברה.

מקכל הלפטופים שרואים בסדרה הם מקים שהתפוח המכורסם שלהם בולט וזוהר. מעצבן.

נשים – או שהן זונות (ע"ע), או שהן רופאות. אבל הרופאות, שומו שמים, כולן פעוטות של בית רבן, רופאות בתחילת-אמצע שנות העשרים שלהן (13, מאסטרס, צ'י פארק). בעוד הגברים שבצוות הם במגוון גילים, רק קאדי היא קשישה מופלגת בת 43 (בשלהי כהונתה בסדרה). יש עוד אישה אחת ממש מבוגרת, אמא של קאדי (ע"ע ברגן, קנדיס). בקיצור, כישלון תסריטאי, מגדרי, פמיניסטי מהמעלה הראשונה.

סרקואידוזיס – מחלה דלקתית רב מערכתית. לכן אפשר לשמוע פעמים רבות בתחילת האבחון: אולי זה סרקואידוזיס?

עירום – אאל"ט, ממש אין עירום בסדרה, למרות עיסוקה המתמיד והיחידי בגוף האדם. אוקיי, גם בנפש. החלקים הגלויים היחידים הם איברים פגועים, או פנימיים. ההפך מפורנו.

פסיכולוגיה הפוכה – האוס רואה תמיד כמה צעדים קדימה. הוא יודע איך יגיבו כל האנשים סביבו, הוא יודע איך למנפל אותם כדי שיגיבו כרצונו. בני אדם בידיו הם חומר משחק. גופם כמו נפשם.

פרידה – בסוף העונה השביעית פרשה ליסה אדלשטיין מהסדרה ומחיי האוס. זה לדעתי סימן את הקץ. בלי מערכת היחסים המעוותת שלהם, מה כבר נשאר לנו לחפש שם?

פתיח – בדיוק כמו הפתיחים בעמוק באדמה, בהם בולבלת באשר לזהות זה שעומד למות לנו בידיים, כך גם החולה בהאוס. לא, זה לא יהיה זה שמספיג את הזיעה ממצחו. לא, זה לא יהיה הנער שנפל בסנפלינג. זה האחר.

PPTH – Princeton-Plainsboro Teaching Hospital בית החולים בניו ג'רסי בו מתרחשת הסדרה.

צ'ייס רוברט צ'ייס, החתיך של הסדרה. ג'ס ספנסר. פוטר והוחזר. הכי ותיק בצוות.

(ה)קפיצה  הגדולה – של האוס ממרפסת המלון. איך נבהלתי.

רייצ'ל – הבת המאומצת של קאדי. מתכרבלת בחיקו של האוס, שמתפלץ. אבל בסוף הם נהיו ממש חברים. קטע לא פתור, כל עניין הילדים בסדרה. התלבטויות אין קץ והסתבכויות לרוב.

רעל – הכל רעיל מסביב. הבתים שלנו. החיים שלנו. מטרת האוס והצוות שלו היא לחשוף את הרעלן הספציפי שגרם לתחלוא האקזוטי. לכן הכי לג'יט לפרוץ ולפלוש לבתים של חוליו. המאבק ברעלים הופך את האוס לסדרה הירוקה בעולם.

13 – ד"ר רמי האדלי. נקראה כך כי כל המועמדים בצוות של האוס היו ממוספרים, כמועמדות בתחרות מלכת יופי. הנה כל הפרטים עליה, כולל ההנטינגטון. ה-13 היא אוליביה וויילד.

שיער – בתחילת העונה השמינית נצבע שיער הפרא המאפיר של האוס בחום בהיר, סורק ומושטר. רע מאוד.

שקרים – כולם משקרים, אומר האוס, כל הזמן. בגלל השקרים (של החולים), הוא מתקשה לפצח (לאבחן) מה יש להם. הוא צריך לעבוד בניגוד למה שהם אומרים. גם האוס משקר. שלא תחשבו.

שרלוק הולמס – עליו מבוססת דמותו של האוס. כובע שרלוקי אותו חובש האוס אפשר לראות בפרק הלפני אחרון.
על הקשר בין שתי הדמויות.

תרופה נסיונית – האוס מתגנב למעבדה ומנסה תרופות שמנסים על חולדות, לצמצום הכאב. ואז החולדות מתו.

תעלולים (למשל תרנגולים) – ווילסון והאוס מתחרים מי יצליח להחזיק תרנגולת הכי הרבה זמן בביה"ח מבלי שיילכד על ידי האבטחה. תעלוליו של האוס חורגים לרוב מהגיחי גיחי, וגורמים נזקים ניכרים. האחרון שבהם מוביל למותו.

7 מחשבות על “אולי זה לופוס?/ ד"ר האוס, הסוף

 1. כתבת מעולה. הסדרה השניה האהובה עלי בעולם. אבל ללא ספק הגיבור הטלויזיוני האהוב עלי. בכלל מתברר לי לאחרונה שגם שחקנים נוספים בסדרות אמריקאיות אהובות הם בריטים. כך שאין מנוס להודות שהאנגלים הם הכי שווים, ע״ע the wire ..גאונותו של יו לורי בכך שהסתיר בהצלחה את אנגליותו והציג דמות כל אמריקנית. אני אוהבת אותו גם בגלל אישיותו ההתמכרותית..
  ו- סרקוידוזיס – יש לקרובת משפחה שלי.. ומזל שראיתי האוס כשבישרו על האבחנה.. מצב רפואי די נדיר
  לסיכום – תודה לך על הפוסט המוצלח ושנה טובה

 2. לא ממש מחלימים מזה.. לפעמים זה פשוט עובר לפעמים לא..
  ככה אמרו לה. אבל זה לא מסכן חיים
  יכולות להיות צרות גדולות מזה

 3. הסדרה האהובה עלי וכיף לחזור לדבר עליה,
  לגבי סעיף נשים, אני ראיתי את זה בדיוק הפוך; המון נשים, מכל הגילאים, מכל הצבעים, לא בהכרח הכי יפות בעולם (ובד"כ מנוגדות לכל קלישאה אמריקאית כמו במקרה של ד"ר פארק וצ'ייס), מלאות פגמים אנושיים, אמיתיות.

  ודווקא הנשים שעמדו במרכז, הנשים שהצליחו 'לשבור' את התבנית הנרקסיסטית של האוס, לגרום למיזנתרופ לאהוב (קאדי, סטייסי, לידיה) הן לא נשים צעירות, פלקטיות, בלונדיניות, אלא נשים שכמעט ולא יוצא לראות בטלוויזיה האמריקאית; נשים בנות 40 פלוס, אובּר אינטיליגנטיות, מורכבות,
  ממש לא האמהות או הקוגריות או הנשואות לקריירה (וכתוצאה מזה- רווקות נואשות) שרוב היוצרים האמריקאיים בוראים כל הזמן.

  (אוי איך שבא לי לראות שוב את כל הפרקים כאילו זו הפעם הראשונה!)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s