בשביל מה צריך בלוג כשיש פייסבוק?

אחרי תלאות מרובות עם גו דדי ושות' החלטתי להעביר את הבלוג לאתר שיתופי, להלן וורדפרס.קום, בו לא יהיו לי דאגות שרת נופל וקם.

ההחלטה הגורלית נפלה אחרי שהבנתי שאני כותבת לעצמי בלבד, ושאי אפשר להיכנס לבלוג למעשה. זאת אומרת אפשר אם מחכים איזה דקה שתיים, עד שהוא עושה את כל הדרך מהשרת האמריקאי שלו עד למים הטריטוריאליים של ישראל, כאילו אין קונקורד (באמת אין יותר), או לפחות פס רחב בעולם.

דקה שתיים? מי יחכה לי כשיש פייסבוק בעולם ואנשים מדלגים בין מאות סטטוסים בשעה, אלפים ביום, מרפרשים את הפיד שלהם כאחוזי אמוק כדי למצוא את הריגוש הבא, את הקדירה החדשה שתעורר את מיצי הקיבה שלהם, את העוגה המדהימה עם השוקולד הנוזלי שמישהו כרגע אפה, את התיאור של זוג חדש במיטה (הריח שלה על הכרית, וכו' וכו', כל מה שקראתם כבר אלף פעם ועדיין מרגש אתכם עד כדי לייק נוסף), הילד החמוד עם העיניים הגדולות שמחזיק את העניבה של אבא, הילדה ששואלת שאלות פילוסופיות שמפילות את כולנו, האנשים החולים שמספרים על הבדיקות ועל הטיפולים שלהם, תופעה שלא הייתה יכולה לקרות כמעט עד לא מזמן, האנשים החמודים, שמתעוררים ומספרים איזה יום נפלא, איזו זריחה מהממת או שקיעה שחבל (אני!) האנשים שאיבדו אמא/אבא/ אח/ילד לא עלינו, שמשתפים את כל מאות או אלפי החברים שלהם, נו, מה אני צריכה לספר לכם, אתם נמצאים שם כל היום.

מה שמוביל לשאלה: אם יש פייסבוק, בשביל מה לכתוב בלוג? מי צריך אותי? מי יואיל בטובו להזיז את אצבעותיו עד לפה, מרחק שנות אור מההמולה האינסופית של פייסבוק, בה בכל רגע יכול לקרות משהו, בכל רגע אפשר לרגש מישהו, לקבל הודעה מופלאה במיילבוקס, או תגובה לסטטוס המהפכני שכתבתם? ובאמת, לאן הולכים הבלוגים כשהפייסבוק קם?

אין לי תשובה באשר לכל העולם וחתוליו היפים, אבל אני לא רוצה רק את היוניפורמיות של פייסבוק. אני צריכה את השטח המגודר שלי, שהוא רק שלי. את השטח הפרטי הזה, שמכסה את כל החלקים אליהם אני לא מתייחסת בולווט. כמו למשל הגלעד הקטן שהקמתי מצד שמאל לאבא שלי, רפי שרגל.

זה לא שאני לא משתמשת בפייסבוק. לפחות חצי מהקוראים שלי בכל מקום מגיעים משם, ואני דואגת ללנקק כל פוסט שלי בפייסבוק, ברור, זאת פלטפורמה מצוינת. אבל היא רק פלטפורמה. וזה לא שאני לא כותבת סטטוסים שם, דברים קצרצרים כאלו שלא מחזיקים פוסט, למשל, או מעלה תמונות משיטוטי בפרבר או במדינה (ומייחלת לאלפי, טוב, לעשרות לייקים כמו אומני הציוץ בפה וברגל שאני לא מתקרבת לקרסוליהם הדקיקים). עושה הכל, אבל בצמצום. מבחינתי, פייסבוק לא מחליף שום בלוג. יכול להיות שהיום אנשים כבר לא פותחים בלוגים חדשים, אלא משתמשים בפייסבוק בלבד. אני מוצאת אותו כסייען תפוצה מוצלח מאוד, ואולי גם כמחולל מהפכות. אני את שלי התחלתי בלעדיו.

כלב

ואנקדוטה שכתבתי גם בולווט: בשתי הרצאות השבוע סיפרתי על תחילת דרכו של הבלוג. אנשים (לא תינוקות של בית רבן) שאלו אותי, בשתי ההרצאות: אז איך נוספו קוראים לבלוג? הם הפכו לחברים שלך? כלומר, המחשבה שלא היה עדיין פייסבוק לפני שבע שנים, ושיש דבר כזה זנב ארוך, או הפצה ויראלית בין אנשים, לא עלתה על דעתם כלל. מבחינתם, והם לא נולדו אתמול, חברים בפייסבוק זאת הדרך היחידה להפיץ את עצמך. איזה מזל שלא שכחתי את הימים שלפני.

21 מחשבות על “בשביל מה צריך בלוג כשיש פייסבוק?

 1. הנה, זה נכון אני הגעתי אלייך דרך הפיד בפייסבוק. אבל וכבר עושה מנוי לבלוג שלך. ומקווה מאד שלא תוותרי על הכתיבה. כי אם האינטרנט יהפוך לסינונים של אינטרנט, יהיה רע. וכן האוניפורמיות של פייסבוק ודלות יכולות ההבעה הן מדכדכות.

 2. ואני, אני שמחה. גם על כך שהתחלת אחרת, וגם על כך שבחרת לא להמשיך רק שם. את כבר יודעת, אני מהמוזרים האלה, שמחרימים את פייסבוק 🙂

 3. אצלי בעולם יש דווקא הערכה רבה לאלה שלא נשארים רק בתחומי הפייסבוק. תאמיני או לא אבל ישנם אנשים ב2012 שלא משתמשים בפייסבוק מתוך בחירה ואלו שבוחרים לפרסם רק בפייסבוק מאבדים קוראים פוטנציאלים לא פחות מאלה שנמצאים בפייסבוק. בכל אופן מאוד נהנית לקרוא אותך גם פה וגם בבלוג הוולוטי, אהבתי את הפלטפורמה החדשה 🙂

 4. אלו שנרשמו אלייך ב-RSS, שנים לפני הפייסבוק, זה לא בעצם המקבילה של להיות "חברים שלך" בפייסבוק? הרי כשאת כתבת פוסט בבלוג זה הופיע אצלם בפיד (feed, wall – זה הרי אותו הדבר…), מה שאומר שהם היו "חברים שלך" בבלוג. אז אולי פעם קראו לזה "מנויים" או משהו כזה, אבל הרעיון היה זהה, לא?
  ואיך הגיעו אלייך לבלוג ונרשמו לפיד RSS של הבלוג שלך? בעיקר דרך בלוגרים אחרים שכבר היו רשומים אצלך ב-RSS ושיתפו פוסט שלך אצלם בבלוג ("שיתפו", כן? עוד לפני שהיה את ה-Share של פייסבוק) או דרך אגרגטורים שונים.
  למעשה, גם מה שהיה לפני שבע-שמונה שנים היה פייסבוק, אבל לא קראו לו ככה (ולא היה את הניג'וס של ה-Poke…).

 5. ראשית, אני ממש לא חושבת שזה דומה, חברים בפייסבוק ומנויים, אולי בגלל ההדדיות ושוויון הזכויות שיש בפייסבוק, להבדיל מהמנויים, שרובם היו אנונימיים עבורי. אתה יודע שמנויי רסס לפני שבע שנים, ובעיקר בבלוג שהוא לא טכנולוגי במהותו, כשהקוראים שלו היו אנשים שבפעם הראשונה נכחו בפעילות אינטרנטית כזו (זו הייתה גם ההתנסות הראשונה שלי, כידוע), לא היו חזון נפוץ. רוב הקוראים שלי בתחילת הדרך היו אנשים שלא הגיעו משום קהילה אינטרנטית שהיא.

 6. יש לי כמעט מאה מנויים בrss ואני חושב שאין תחליף לבלוגים לקריאה מעמיקה וכתיבה עצמאית. עוקב אחרייך כמעט שנה ומעריך מאוד מאוד את עבודתך החשובה. ולא, גם לי אין פייסבוק…..

 7. בתשובה לשאלותיך –
  "מי צריך אותי? מי יואיל בטובו להזיז את אצבעותיו עד לפה, מרחק שנות אור מההמולה האינסופית של פייסבוק, בה בכל רגע יכול לקרות משהו, בכל רגע אפשר לרגש מישהו, לקבל הודעה מופלאה במיילבוקס, או תגובה לסטטוס המהפכני שכתבתם? "

  – אני!

 8. שגיא, פעם קראו לזה הבלוגספרה. Blogsphere. הרעיון היה זהה אבל המעגלים היו מצומצמים הרבה יותר (כמה עשרות בלוגרים קשורים ולא כמה אלפי חברים/עוקבים).

  מה שכן, אני נזכרת שבבלוגים של לפני עשר שנים היו המון פוסטים שהם פשוט המלצה על קישור מעניין ושום דבר מעבר לזה, ולפעמים עלו גם 2-3 פוסטים ביום, אחד המלצה, אחד התייחסות קצרצרה לענייני היום ואחד מאמר רציני יותר. זה לא קיים היום בבלוגים, כי המלצות כאלה עברו לפייסבוק. מה שנשאר בבלוגים היום הוא בד"כ טקסט ארוך יותר, ומתפרסם בתדירות פחותה אבל עם משקל לא קטן.

 9. כפי שהוידאו לא הרג את כוכב הרדיו … http://www.youtube.com/watch?v=Wd_pU80mGXk – ויש מקום לכולם – כך גם יש מקום מכובד ביותר לבלוג הותיק שלך בעולם האינסטנט של פייסבוק וטוויטר. אני מקבלת התרעת RSS ומיד מתייצב בבלוג. גם באקטואליה, גם באישי וגם בפרויקט הדבוריות. ישר כח ובהצלחה.

 10. תתחדשי. אני עוקבת כרגע מרחוק (מאד רחוק) אחרי החדשות בוולווט וכמובן קראתי על האכסניה החדשה, מברוק.
  אני מנסה להשאר מעודכנת. אין לי פייסבוק וגם הסלולרי שלי עתיק יומין אני חושבת שעברתי את סף הקבלה 🙂

  בהצלחה בבית החדש.
  נורית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s